Haemin Sunimi raamat “On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes” annab võimaluse tegusas ja tormakas elus mõelda, mediteerida, leida kontakt iseenese lahkema ja arukama poolega. Haemin on üks mõjukamaid zen-budismi õpetajaid ja kirjanikke Lõuna-Koreas, kus tema raamatuid on müüdud üle 3 miljoni eksemplari. Raamatust leiab kaheksa peatükki, iga osa alguses on essee, millele järgnevad lühikesed sõnumid – tarkused, mis aitavad meelerahu säilitada või saavutada, elu mõtestada, teadvustades et me keegi pole üksinda.
Inspireerivad mõtted raamatust:
- Maailm, mida me näeme, pole kogu universum, vaid osake sellest, mis meie vaimule korda läheb. Ometigi on see osake maailmast meie vaimule kogu universum.
- Kui elu valmistab pettumuse, võtke aeg maha, et puhata. Kui usaldus kõigub, kui lootus puruneb, kui armastatu teid hülgab, siis enne kui midagi teete, võtke aeg maha ja puhake.
- Kui te pole suutnud – isegi mitmel katsel – halba olukorda muuta, tuleb teil muuta seda, kuidas te sellesse olukorda suhtute. Miski pole iseenesest hea või halb. Hea ja halb on alati millegi suhtes. Võrrelge oma olukorda kellegi omaga, kellel on hullem. Siis ei paista teie olukord sugugi nii halb.
- Olles enesega rahul ja enesega täielikult leppinud, oleme ka teiste vastu lahked ja meeldime neile sellisena, nagu me oleme.
- Me õpime elus oma vigadest. Teinud vea, küsige eneselt lihtsalt, mida te sellest õppida saate. Võttes õppetunde vastu rõõmu ja tänuga, areneme seda rohkem.
- Ärge andke kriitika pärast alla. Õppige mitte märkama, mida inimesed, kes teid ei tunne, arvavad. See, kui teid kritiseeritakse, tähendab, ei inimesed panevad tähele, mida te teete. Olge julge ja jätkate oma rada.
- Ükskõik, mida me teeme, peab seda tegema korralikult. Kui me mõtleme: „Teen praegu nii, küllap ma hiljem parandan,“ siis seda harilikult ei juhtu.
- Kui te tõsimeeli teistest hoolite ja otsite teid, kuidas aidata teiste õnnestumisele kaasa, pole teil vaja otsida võimalusi, kuidas oma tuju tõsta. Isetu ja sõbralik tegu tõstab teie tuju ja enesehinnangut.
- Lõpeta muretsemine selle üle, mida teised mõtlevad, ja tee seda, mida hing igatseb. Ära vaeva ennast mõtetega, et mis siis kui … Tee oma elu lihtsamaks ja tunnista oma igatsust. Ainult siis, kui oled õnnelik, saad teha maailma õnnelikumaks paigaks.
- Ärge laske inimeste arvamusel teie kohta määrata seda, kes te olete. Kui te ei meeldi ühele või teisele, siis pole see teie, vaid nende probleem. Me ei meeldigi kõigile. See on ainult siis probleem, kui me laseme sellel ennast häirida. Selle asemel et muretseda selle üle, mida teised mõtlevad, pühendage end oma unistustele.
- Hädaldades, et mingi asi, mida peame tegema, on liiga raske, lisame sellele raskust juurde. Hingake sügavalt sisse ja tehke see lihtsalt ära.
- Kui räägite teistest halba, kahjustab see teid rohkem kui kedagi teist, sest igaühe negatiivsus kõlab kõige valjemini temas endas.
- Korraga ei saa mõelda kahte mõtet. See tähendab, et üks mõte toidab kogu teadvuse. Olgu hea või halb, kõik võrsub ühest mõttest. Kui me oleme selle esimese mõttega ettevaatlikud,, saab vältida koguni tragöödiaid.
- Kui tahate rahulikumalt magada, mõelge pead padjale pannes inimestele, kellele olete tänulik, või aegadele, kui saite teisi aidata ja tundsite ennast hästi. See soojendab südant, andes teile rahulikuma une.
- Unistage suurelt, aga alustage väikselt. Väikeste asjade kohandamine võib teie elu palju mõjutada.
- Armastuseta mööduks meie elu ühe silmapilguga. Armastusel on vägi maailm hetkeks seisma panna.
- Elu on nagu džäss. Suur osa sellest on improvisatsioon, kõike ei saa ette valmis kirjutada. Me peame elama kire ja leegiga, ükskõik, mida elu meile toob.
- Maailm pöörleb edasi ka ilma teieta. Laske lahti mõttest, et teie tee on ainuke; et te olete ainuke, kes midagi teeb. Mida tänulikumana me ennast tunneme, seda õnnelikumaks saame. See on nõnda, et tänulikkus aitab meil mõista, et me kõik oleme seotud. Tänulikkust tundes ei tunne keegi ennast üksinda. Tänulikkus aitab meil mõista, et oleme üksteisest sõltuvad.
Andestades saab vabaks
“Inimene, kes teid reetis ja maha jättis; inimene, kes teilt varastas ja kadus; inimene, kes teile noa selga lõi ja käitus nii, nagu poleks midagi juhtunud – andestage neile,” soovitab Haemin Sunim. “Mitte nende, vaid iseenda pärast – tõeliselt ja täielikult enese pärast. Mitte seepärast, et nad vääriksid teie andestust; mitte seetõttu, et nad on kõigest inimesed. Andestage neile.”
Sunim kinnitab, et nii saate vabaks. Saate olla õnnelik. Saate eluga edasi minna.
See pole tema sõnul lihtne ja võib tunduda ülekohtune. Teid võib läbida äkiline vihahoog. Te valate ilmselt vahel kibedaid pisaraid. Aga lubage neil tunnetel tekkida ja laske neil olla. Kohelge neid kenasti, halastava südamega.
Austades oma pisaraid, soovitab ta leebelt eneselt küsida: „Kas ma tahan kanda seda kibestumist oma hinges? Kas ma tahangi jääda ohvriks?“
“Kui te olete valmis, võtke julgus kokku ja tehke otsus. Ehkki süda ei kuuletu mõistusele, otsustage andeks anda ja vabastage ennast emotsionaalsest orjusest,” juhendab ta.
Otsustage andeks anda ja vabastage ennast emotsionaalsest orjusest!
Zen-budismi õpetaja: üks julgustav sõna, mis on öeldud sõbralikkuse ja lootusega, võib muuta inimese tulevikku
Sunim räägib oma elu näitel, kuidas aitas õpetaja muuta tema suunda ning kinnitab, et just hea sõna muudab inimese tulevikku.
Just hea sõna muudab inimese tulevikku!
Viiesaja jüngri valgustamise ettekuulutus
Sumin selgitab, et erinevalt kristlusest on budistlikus traditsioonis tuhandeid pühakirjatekste. Mõned on sügavalt filosoofilised, teised peamiselt eluõppetunde sisaldavad lood. Tema lemmikuks on „Lotus Sutra“, kus on nii filosoofilisi õpetusi kui ka didaktilisi jutustusi. “Nagu iga püha tekstiga on – mida rohkem ma seda uurin, seda suuremat aukartust ma selle sügavuse ees tunnen,” kirjutab ta. “Hiljuti „Lotus Sutra“ teksti lugedes köitis mu erilist tähelepanu “Viiesaja jüngri valgustamise ettekuulutus”. Seal kirjeldatakse Buddhat, kes kuulutab oma viiesajale jüngrile ette täielikku valgustatust, öeldes neile, et mingi aja pärast saavad neist kõigist buddhad. Valgustatuse ettekuulutus on nii Buddha garantii kui ka ennustus selle kohta, millal ja mis hetkel tema jüngrid jõuavad budismi viimasesse staadiumisse. Kuuldes Buddha julgustavaid sõnu oma tuleviku kohta, tunneb viissada jüngrit ennast ülendatuna ja tõotab vaimsele tegevusele pühenduda. Alati kui ma satun sellele loole Buddha ettekuulutusest, meenutab see mulle mu algkooliõpetajat Leed, kes ennustas suuri asju minu tuleviku kohta.”
Lugu õpetajast
Sumin kirjutab, et oli igas mõttes keskmine laps. Keskmise pikkusega ja pärit keskklassi perest. Ta polnud kõige targem õpilane, aga temaga polnud ka probleeme. “Ma mäletan õpetaja Leed kui kolmekümnendate eluaastate keskpaigas olevat ranget naist. Tal oli poeg, kes käis samas koolis – ma tundsin teda kaunis hästi, sest me õppisime kunagi ühes klassis. Ühel päeval, kui ma hakkasin pärast kooli üle õue kodu poole minema, tuli õpetaja Lee poeg minu juurde ja kutsus mind enda juurde koju mängima – ta ütles, et vanemad ostsid talle mõned uued mänguasjad. Tundsin suurt kiusatust minna, aga kartsin, et satun õpetaja Leega kokku. Mu kõhklust mõistes kinnitas sõber, et tema ema tuleb harva enne kella nelja koju. Olingi siis nõus temaga kaasa minema ainult juhul, kui saan enne nelja lahkuda,” meenutab ta.
Lastel oli väga tore uute mänguasjadega mängida. Sumin kirjutab, et lasi end mängust kaasa haarata, nii et unustas kella vaadata, kuni korraga läks uks lahti ja õpetaja astus sisse. “Tõmbusin pingule, muretsedes, et saan karistada, sest mängin siin hoopis kodutöö tegemise asemel. Minu üllatuseks tervitas õpetaja Lee mind aga avala naeratusega. Ta rääkis minuga soojalt ja embas mind, nagu ma oleksin tema poeg. Tema embusest sain aru, et ta on tegelikult lahke ja sõbralik inimene, aga ta pidi end koolis rangena näitama, et klassi ohjes hoida. Ta andis mulle maiustusi, mida jagas oma pojalegi ainult erilistel puhkudel,” meenutab ta. Kui ma neid sõin, paitas õpetaja õrnalt ta pead ja ütles: „Sinust saab hea õpilane ja eeskuju oma sõpradele. Olen kindel, et sinust saab tubli inimene, tänu kellele jõuab tarkus ja õnn paljudeni.“
Head sõnad motiveerivad töötama
Sumin ütleb, et tema noor süda oli liigutusest hingetu. Pärast seda päeva õppis ta kõvasti ja püüdis teistele õpilastele eeskujuks olla. “Kuna õpetaja Lee mind usaldas, otsustasin talle mitte pettumust valmistada. Minus on saanud see, kes ma olen, tänu neile sõnadele, mis ta mulle tol pärastlõunal ütles. Ilma tema lahkete sõnadeta poleks mul olnud julgust akadeemiliselt edasi liikuda ega saada õppejõuks ja vaimseks õpetajaks,” on ta kindel.
„Lotus Sutra“ kohaselt kuulutab Buddha oma jüngritele tulevikku, sest tal on üleloomulik võime ette näha, millal nad saavutavad kõrgeima astme. Aga Sumin ei usu, et nad said automaatselt valgustatuks, kui võtsid vastu Buddha ettekuulutuse – ta usub, et see oli paljuski seotud Buddha usuga neisse, mis motiveeris neid kõvasti töötama, et saavutada seda, mida õpetaja ette kuulutas. Nagu need õpetaja Lee sõnad Sumini jaoks, muutsid ka Buddha usaldavad sõnad ja armastav pilk viiesaja jüngri elu. Üks julgustav sõna, mis on öeldud sõbralikkuse ja lootusega, võib muuta inimese tulevikku, nii nagu see muutis viiesaja jüngri ja Sumini elu.
Üks julgustav sõna, mis on öeldud sõbralikkuse ja lootusega, võib muuta inimese tulevikku.
HEA IDEE: Kui kirjutada igal õhtul kuu jooksul enne magamaminekut üles kolm asja, mille eest olete tänulikud, siis hakkate probleemide otsimise asemel keskenduma positiivsele, kirjutab Lõuna-Korea üks mõjukaim zen-budismi õpetaja Haemin Sunim raamatus “On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes”