Monika Kuzmina

9) Earl Nightingale “Hoiak”

2021 | Lugemine on lahe

Paljudele inimestele tundub, et nad on loodud elama keskpärast või viletsat elu. Nad näevad peamiselt probleeme ja takistusi, mida pole võimalik ületada. Tegelikult on probleeme kõikidel inimestel. Uurimused aga näitab, et edukad inimesed näevad erinevalt keskpärastest inimestest probleemides väljakutset ning asuvad neid lahendama. Kas näed suhtumise ja hoiaku erinevust?

Raamatusse “Hoiak” ongi kokku kogutud Earl Nightingale sellised tähelepanekud ja õpetused, kuidas muuta oma suhtumist ja hoiakuid nii, et need hakkaksid sind teenima, mitte ei töötaks sinu vastu!

Sul on igal juhul õigus, sa kas suudad või ei suuda!

Kõik sõltub sinu HOIAKust!

Mõned mõtted raamatust:

 • Sinu käitumine, tunded või meeleolu määravad, mida teised sinu suhtes tunnevad või kuidas tegutsevad. Hoiak määrab, milline on elu hoiak sinu suhtes. Hea hoiak toob kaasa head tulemused, rahuldav hoiak rahuldavad tulemused ning halb hoiak halvad tulemused. Tulemused sõltuvad niisiis hoiakust. Hoiakust, mis sul iga päev on. Hoiak peegeldab seda, milline inimene on. Ehk kõik see, mis paistab väljapoole, tuleb inimese seest.
 • Ümbrus peegeldab tagasi, milline sa oled. Sulle ei saa keskkond meeldida, enne kui sa pole oma hoiakuid muutnud. Maailm ei eelista kedagi, see on erapooletu. Maailmale on täiesti ükskõik, kas sul läheb hästi või mitte. Ta ei hooli vähimatki, kui sa ka üldse ei muutu. Sinu hoiakud ei mõjuta ümbrust kaugelti mitte nii palju, kui need mõjutavad sind ennast.
 • Ükski inimene ei vaja midagi muud maailmas nii palju kui tunnet, et ta on tähtis, et teda vajatakse ja hinnatakse. Ta suunab oma armastuse ja austuse sellele, kes suudab need vajadused rahuldada.
 • Enne kui inimene võib saavutada sellise elu, mida ta tahab – peab ta muutuma selleks inimeseks. Ta peab mõtlema, käituma, rääkima, kõndima ja tegutsema nii, nagu oleks ta see inimene, kes ta soovib olla.
 • Kõik asjad maailmas on tõeks saanud unistused. Öeldakse, et mida mõtted loovad ja millesse nad usuvad, seda saab ka ellu viia. Unistus on kui pilvelõhkuja, sild üle jõe, kosmoserakett, väike kauplus tänava otsas, ilus kodu eeslinnas, nooruk, kes saab lõputunnistuse, ja vastsündinud laps ema süles. See on viigipunkt golfis ja saavutatud turupositsioon. Mida tahes inimene välja mõtleb ja mille võimalikkusesse usub, selle kõik võib saavutada.
 • Kui sa ei suuda lühidalt ja arusaadavalt oma eesmärki sõnastada, siis pole sa seda arvatavasti endale korralikult defineerinud. Edu ei tule ilma korraliku eesmärgita ja eesmärk aitab liikuda õiges suunas. Kui oled püstitanud selge ja täpse eesmärgi, oled teinud kõige tähtsama sammu edu teel. Edukas olemine eeldab eesmärkide püstitamist ning samm-sammult, üksteise järel nende saavutamist.
 • Sa pole praegu muud kui oma seniste mõtete summa. Sama kehtib järgmise aasta kohta, sellele järgneva viie aasta kohta jne. Oled omaenda mõtted nüüd ja tulevikus. Sestap on väga tähtis määrata eesmärk edu saavutamiseks. Kui sul pole eesmärki, siis ekslevad mõtted segasena edasi-tagasi. Tulemus on, et sa ei saavuta midagi ega saa ka midagi tehtud.
 • Kui oled mures tulude või tuleviku pärast, keskendud valele asjale. Keskendu muule, keskendu ainult oma tegude parendamisele. Kui annad töös parima, siis muutuvad tulud ja tulevik iseenesest. Ära istu külma kamina ees ega oota lihtsalt soojust, sest sel juhul võid seal külmumiseni istuda. Pane kaminasse puid, siis saad sooja.
 • Mille taha jätad, selle leiad eest. Iga kord, kui tegutsed ebaausalt, olgu tegemist kommivarguse või tuhandetesse küündiva kindlustuspettusega, tuleb sul sellega elus veel kohtuda. Ka aja raiskamine tühiste asjade peale ning annete mittekasutamine leiad varsti jälle eest. Sa ei tea, millal võivad konkreetse teo tagajärjed välja tulla, aga millalgi tulevad need välja igal juhul. Ausus on hea kaaslane. Iseenda vastu aus olemine tähendab, et kasutad võimalikult hästi seda, mis on sulle antud. Kui kasutad aju, võimeid ja andeid õigesti, ilmnevad tulemused sinu elus. Kui kasutad oma aega mõistlikult ja parimal viisil, saad sellest suurt kasu.
 • Õpi nautima elu iga minutit. Ole rõõmus just praegu, selle asemel et mõelda vaid tulevaste rõõmude peale. Mõtle, kui väärtuslik on sinu kasutatud aeg, kas oled kodus või tööl. Iga minut on tähtis. Inimese elu ei ole midagi muud kui minutite, tundide ja päevade kogum. Kui annad oma parima, siis saavutad meelerahu ja usu tulevikku, tegutsed tõhusamalt. Nii ja ainult nii võid saavutada täieliku küpsuse.
 • Keskendu ühele asjale korraga, alustades kõige tähtsamast. Tee ühte asja nii kaua, kuni see on korralikult valmis, enne kui asud järgmise kallale.
 • Igal pool maailmas valitseb põhjuse ja tagajärje seadus. Enne tagajärge peab olema põhjus, ilma põhjuseta ei ole tagajärge. Seetõttu inimesed, kes püüavad kõike tasuta saada, vaid petavad iseennast ning märkavad lõpuks, et kätte pole jäänud midagi peale peotäie purunenud unelmate ja pettumuste.
 • See, mida sa elult saad, vastab sellele, mida oled elule andnud.

Monika Kuzmina

Tere, olen Monika!

Hindan ausaid, töökaid ja usaldusväärseid ning heade eesmärkidega inimesi. Teen iga päev midagi, et saada paremaks inimeseks, teen seda teadlikult.